We do most of our purchases for basic food items in Aldi (I don't go to that one but there is one on US27 in Haines City) - gallon of milk is $2.69, pound of butter is $1.89, loaf of basic bread is $0.89, Vidalia onions were 90c pound - vegetables have doubled here because of hard winter, they are slowly going down now.
24 pack of 12oz (330ml, standard size) Pepsi is $5.35 inc tax at Walmart at the moment and a 2litre Pepsi was 95 cents.
We have an electric bread maker as we don't like the bread much here, a loaf costs us about 30cents to make in ingredients, flour is cheap, as are most other basic foodstuffs, anything fancy in a box with a big brand name on will be expensive though.
We get great Tbone or ribeye steak from WinnDixie, about $6 - $7 a pound, gone up a lot but it is so much better than any steak I ever bought in UK. That's the only thing we ever buy in WinnDixie though, a very expensive store, much like Publix. The special offers can be OK but otherwise we avoid those stores.
Bookmarks