Orlando Villas · Florida Dream Villa
Orlando Park Tickets · Florida Car Hire · US Domestic Car Rental · Florida Car Rental · Enhanced Roadside Assistance
Page 251 of 317 FirstFirst ... 151201241249250251252253261301 ... LastLast
Results 2,501 to 2,510 of 3162

Thread: OV Slimming Club part 2

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Gold 5 Star Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,430
    OMG!!!!!! Julie my darling husband would freak if i spent that much in a week[msneek]he goes very pale when we do the christmas shop and most of it is spent on his booze

    where do you shop to spend that much? and are you an impulse buyer Julie or do you usually shop from a list? i once read somewhere that impulse buyers that shop on spec without a list generally spend on average 30% more than those who shop with a list and stick to it

    did you also know that supermarkets place the better value lower cost items on lower shelves, as our eyes are naturally drawn to the shelves at eye level they place the higher profit more expensive items here, they also place special offers on large end displays whilst if you compare with a similar product further down the aisle the offer's not always as good as it seems

    i did study marketing and merchandising at college and you'd be surprised at the lengths the retail giants go to to get us to part with our cash[msnmad]

    Mizzy


  2. #2
    Guest
    Mizzy, No not an impulse buyer, always go with a list and a meal planner (even if just in my head), don't be any ready meals either, but as I said to you before I am funny about what I eat and where it comes from so I do tend to buy good quality which is always the higher priced[msnsad]

    Most of what I spend is on fresh fruits, salad, fresh pressed juices for the children, we don't eat much meat so its not that, and the only booze is DH's which is about £12 per week.

    I shop at Sainsburys, which I know is not the cheapest, but I enjoy it there and the experience is a nice one - Oh and they also have a Starbucks there too[msnembarrased] I know I am sad[msnwink]


  3. #3
    Gold 5 Star Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,430
    how about buying a juicer and making your own juices for the children?, this would probably save you money after the initial outlay costs and have you tried perhaps a local fruit shop to see if that's better value

    Mizzy


  4. #4
    Gold 5 Star Member
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,430
    Julie £300 per week for 5 people works out at £8.57 per person per day, doesn't sound so bad now does it[msnwink]

    mine works out an average of £5 pp per day, funny it seems a lot more when i'm handing over my debit card[msneek]

    Mizzy


  5. #5
    Guest
    Thanks Mizzy that does not sound so bad per person[msnsmile2]

    I have this 'thing' too where I can't bare the fridge to be empty, like to have some choice[msnscared] Think I am just sad LOL!!!![msnwink]


  6. #6
    Florida Expert
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,663
    Julie I also spend a furtune on grocery shopping, not sure how much, and I go everyday.

    There is always something I need, I see we need milk so think about popping to the local shop but then realise I need this and that so go to somewhere like Morrisons and come out with a trolley load. Keep seeing things we need. I also can't seem to think about meals to have for more than 2 days[msnscared]. I shop all over the place, wherever I am near, maybe Morrisons or Tescos or Sainsbury etc.

    I think I will go and add up what I have been spending, no doubt I will get a shock[msnoo]


  7. #7
    Gold 5 Star Member fiona's Avatar
    Join Date
    Feb 2002
    Location
    Maidenhead, Berkshire
    Posts
    6,983
    I reckon I spend £150/175pw which feeds a family of 4, plus 6/8 bottles of wine for DH, 14 large cans of dog food & meal etc. I buy tons of fresh fruit & veg (from the farm shop or farmers market or market) and as much organic meat as I can.

    I have cut down drastically on the OJ since going on the diet, so we no longer go through 2 large cartons of that, I make them drink water or low-cal squash instead! I don't buy biscuits, cakes or crisps unless one of the daughters are with me and they make their way in! I don't buy cereal except porridge oats and weetabix which is also a huge saving. And we barely eat any bread. But I do buy tons of cottage cheese, cheese (DH and YD like that) and tins of tomatoes, baked beans, 3 bean salad, tuna etc.

    This only feeds me at lunch time, all the others buy their own - although ED will take jackets or salad when at work, but at uni she has to buy something, as does YD unless they make a sandwich. If I was producing packed lunches for all of us could easily go up to £200 a week.

    When I buy from the market I get loads of stuff for £10-15 and I am sure it is far cheaper than buying from the supermarket, but obviously takes more time, which is where they get us. And Julie I am shopping at Waitrose which is almost as bad as M&S pricewise but the quality is excellent - and most importantly I can get in and out in 30 mins. The only time I enjoy shopping now is at a market where you can drink in the smell and colour of the fruit & veg - I'm off now before you think I am barking!
    Fiona


  8. #8
    Guest
    Fiona and Sally so glad you both spend a bit more I don't feel quite so bad now[msnwink]

    I could easily have gone off the plan tonight, its treat night and there were crisps and choccies etc so I had my bowl of melon and peaches with yogurt[msnwink]

    Green day today.........

    porridge hc b
    skinny latte x 2 = hc a's x 2
    left over potato curry
    loaded potato skins from the new mag Yummy!
    melon. peaches and yogurt with some cereal hc b
    lots of water[angel]

    [clap][sporty][clap][sporty]




  9. #9
    Gold 5 Star Member
    Join Date
    May 2005
    Posts
    4,745
    Wow Julie that is alot you want to get to Netto or Aldi[msnwink]
    Seriously though, we have an Aldi over the road from our offices so I often run in for milk or tea, I have started to get the fruit and veg here because it's so fresh and very reasonable.
    I've never bought any "food" though cos I have to admit I am a labels girl, don't ever buy own brands or brands I've never heard of.
    Besides a monthly shop which comes, on average, around £300.00 a month I can also spend upto £100.00 per week just doing daily shops.

    Fiona hope all goes well when you daughter comes to stay.[grouphug]
    Paula


  10. #10
    Florida Expert
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,075
    Hi everyone

    I have been reading this thread for such a long time and finally taking the plunge to post.
    Starting today I am giving the Slimming World Food Optimising a go, hopefully DH will also do this as well but I will have to wait and see.
    I need to loose about 2 stone but if I can just get somewhere near a stone by the time we go to Florida in August I will be happy.
    I bought the SW mag on Friday and there are some great meals to try.
    No doubt I will have a few questions for you all - I think I understand about green & red days but not so sure about healthy extra's at the moment.Also did most of you start with allowing 10 syns per day?

    Michelle




Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •